21/01/2013 13:50

Takmičarski program 63. Berlinala

Zatvoren je glavni takmičarski program 63. Berlinala. Ukupno 19 od 24 filma u glavnom programu takmičiće se za Zlatnog i Srebrnog medveda. Svečana dodela nagrada održaće se u subotu, 16. februara 2013. godine.

„Mladi talenti i ugledni filmski umetnici predstaviće filmove u kojima su realnost i fikcija zbunjujuće slični. Svetska nezavisna kinematografija doživljava preporod, brz i uzburkan - život je težak i nepravedan, ali i dalje mnogo zabavan”, kazao je direktor festivala Diter Koslik.

Ovogodišnje Berlinale, koje će da traje od 7. do 17. februara, otvoriće film „The Grandmaster” Vonga Kar Vaija, honkonškog reditelja koji će predsedavati glavnim žirijem.

U nastavku pogledajte listu filmova glavne selekcije:

1. Before Midnight, USA / Greece
Režija: Richard Linklater (Before Sunrise, School of Rock, Me & Orson Welles)
Uloge: Ethan Hawke, Julie Delpy
International Premiere / out of competition

2. Dark Blood, The Netherlands
Režija: George Sluizer (Utz, The Vanishing, The Commissioner)
Uloge: River Phoenix († 1993), Judy Davis, Jonathan Pryce, Karen Black
International Premiere / out of competition

3. Dolgaya schastlivaya zhizn (A Long and Happy Life), Russian Federation
Režija: Boris Khlebnikov (Koktebel, Svobodnoe plavanie, Sumasshedsay a pomoshch)
Uloge: Alexander Yatsenko, Eugene Sitiy, Anna Kotova
World Premiere

4. Night Train to Lisbon, Germany/Switzerland/Portugal
Režija: Bille August (Pelle the Conqueror, The House of the Spirits, Goodbye Bafana)
Uloge: Jeremy Irons, Mélanie Laurent, Jack Huston, Martina Gedeck, August Diehl, Christopher Lee, Charlotte Rampling
World Premiere / out of competition


5. Prince Avalanche, USA
Režija: David Gordon Green (George Washington, All the Real Girls, Pineapple Express)
Uloge: Paul Rudd, Emile Hirsch
International Premiere

6. Uroki Garmonii (Harmony Lessons), Kazakhstan/Germany
Režija: Emir Baigazin - Feature debut
Uloge: Timur Aidarbekov, Aslan Anarbayev, Mukhtar Andassov
World Premiere

7. Vic+Flo ont vu un ours (Vic+Flo Saw a Bear), Kanada
Režija: Denis Côté (Les états nordiques, Curling, Bestiaire)
Uloge: Pierrette Robitaille, Romane Bohringer, Marc-André Grondin
World Premiere

8. W imię... (In the Name of), Poland
Režija: Małgośka Szumowska (Stranger, 33 Scenes from Life, Elles)
Uloge: Andrzej Chyra, Mateusz Kościukieiwcz
World Premiere

9. Camille Claudel 1915, France
Režija: Bruno Dumont (The Life of Jesus, Humanity, Flanders)
Uloge: Juliette Binoche, Jean-Luc Vincent
World Premiere


10. Elle s'en va (On my Way), France
Režija: Emmanuelle Bercot (Clément, Backstage, Les infidèles)
Uloge: Catherine Deneuve
World Premiere

11. Epizoda u životu berača željeza (An Episode in the Life of an Iron Picker), Bosnia and Herzegovina/France/Slovenia
Režija: Danis Tanovic (No Man’s Land, Hell, Circus Columbia)
Uloge: Senada Alimanovic, Nazif Mujic, Sandra Mujic, Semsa Mujic
World Premiere

12. Gold, Germany
Režija: Thomas Arslan (Dealer, Vacation, In the Shadows)
Uloge:Nina Hoss, Marko Mandic, Uwe Bohm, Lars Rudolph, Peter Kurth, Rosa Enskat, Wolfgang Packhäuser
World Premiere

13. La Religieuse (The Nun), France/Germany/Belgium
Režija: Guillaume Nicloux (The Flying Children, A Private Affair, That Woman)
Uloge: Pauline Etienne, Isabelle Huppert, Louise Bourgoin, Martina Gedeck
World Premiere

14. Layla Fourie, Germany/South Africa/France/Netherlands
Režija: Pia Marais (The Unpolished, At Ellen’s Age)
Uloge: Rayna Campbell, August Diehl, Rapule Hendricks
World Premiere

15. The Necessary Death of Charlie Countryman, USA
Režija: Fredrik Bond – feature debut
Uloge: Shia LaBeouf, Evan Rachel Wood, Mads Mikkelsen, Til Schweiger, Rupert Grint, James Buckley
International Premiere

16. Parde (Closed Curtain), Iran
Režija: Jafar Panahi (The Circle, Offside, This Is Not A Film) and Kambozia Partovi (The Fish, Café Transit)
Režija: Kambozia Partovi, Maryam Moghadam,Jafar Panahi, Hadi Saeedi, Azadh Torabi, Agha Olia, Zeynab Khanum, Boy
World Premiere

17. Side Effects, USA
Režija: Steven Soderbergh (sex, lies, and videotape; Erin Brockovich, Haywire)
Uloge: Jude Law, Rooney Mara, Catherine Zeta-Jones, Channing Tatum
International Premiere

18. Gloria, Chile/Spain
Režija: Sebastián Lelio (La Sagrada Familia, Navidad, El año del tigre)
Uloge: Paulina García, Sergio Hernández
World premiere

19. Nugu-ui Ttal-do Anin Haewon (Nobody's Daughter Haewon), Republic of Korea
Režija: Hong Sangsoo (Night and Day, Hahaha, In Another Country)
Uloge: Eunchae Jung, Sunkyun Lee
World premiere

20. Paradies: Hoffnung (Paradise: Hope), Austria/France/Germany
Režija: Ulrich Seidl (Dog Days, Import Export, Paradise: Love)
Uloge: Melanie Lenz, Vivian Bartsch, Joseph Lorenz, Michael Thomas
World premiere

21. Poziţia Copilului (Child's Pose), Romania
Režija: Călin Peter Netzer (Maria, Medal of Honor, Zapada mieilor)
Uloge: Luminiţa Gheorghiu, Bogdan Dumitrache, Florin Zamfirescu
World premiere

22. Promised Land, USA
Režija: Gus Van Sant (My Own Private Idaho, Good Will Hunting, Milk)
Uloge: Matt Damon, Frances McDormand, John Krasinski, Rosemarie DeWitt, Hal Holbrook
International premiere


23. The Croods - animated film in 3D, USA
Režija: Kirk De Micco (Space Chimps) Chris Sanders (How to Train Your Dragon)
Glasovi: Nicolas Cage, Emma Stone, Ryan Reynolds
World premiere / out of competition

Berlinale Special
24. Unter Menschen (Redemption Impossible) - Documentary, Germany
Režija: Christian Rost, Claus Strigel
World premiere