11/02/2012 16:05

Filmski utisci iz Berlina 2012 - prvi deo

izveštava: Petar Protić, selektor CCIFF

Čuveni festival filma u Berlinu, 62. po redu, predstavlja jednu od najcenjenijih filmskih revija u svetu. O filmovima prikazanim na Berlinalu, koji ove godine traje od 9. do 19. februara, bićete u prilici da saznate putem našeg sajta a zahvaljujući izveštajima selektora Cinema City internacionalnog filmskog festivala, Petra Protića. U nastavu pročitajte utiske selektora Protića o pogledanim filmovima prva dva dana festivala.

Prva dva dana 62. Berlinala potvrđuju programsko opredeljenje ka aktuelnom društvenom i političkom subjektu.

Filmom BESTIAIRE Denisa Cotea u selekciji Forum otvoreno je jedno bolno pitanje ljudske sklonosti da iskorištava divlje životinje u svrhu zabave, u neprirodnom i mučnom staništu, pred pogledima radoznalaca u prolazu. Film bez dijaloga analizira egzekuciju raznih vrsta od safari parka do taksidermičnih radionica u kojima skončavaju preparirane i pretvorene u mrtvu prirodu.

Selekcija PANORAMA otvorena je austrijskim filmom KUMA reditelja Umuta Daga koji dinamično i dramaturški korektno, ali stilom i strukturom blisko klišeima, prati dramu unutar jedne turske porodice koja čuva svoju tradiciju i običaje u Beču, uprkos razdoru pod uticajem moderne zapadne civilizacije na ono sto se smatra neprikosnovenim nasleđem iz starine anadolskih brda.

U istoj selekciji prikazan je film INDIGNADOS reditelja Tonija Gatlifa, inspirisan političkim pamfletom Stephanea Hessela o prošlogodišnjim revolucionarnim previranjima mase i vlasti širom Mediterana. Iskusni francuski reditelj je, u nameri da obuhvati bunt protiv ilegalnih emigranata, bankarskog sistema i diktature pojedinca, sasvim rasplinuo priču i pogubio konce, ostavljajući samo sporadične citate iz knjige i nekoliko jakih metafora - kao jedino što publici može biti interesantno u svom ostvarenju.

Ove godine u selekciji Panorama je i značajan broj filmova koji se bave problematikom gej populacije u Svetu, a među njima je i PARADA Srđana Dragojevića. Film koji potpisuje američki reditelj Ira Sachs pod nazivom KEEP THE LIGHTS ON tehnički je briljantan, ali je odlično započeta sturktura priče, podržana dobrom glumom, već nakon polovine rasplinuta u običnu i predvidljivu storiju o mladom filmskom stvaraocu, koji ne može da se ostvari kao ljubavnik bogatog advokata, ali zato uspeva kao autor dokumentarca o jednom starijem gej umetniku fotografu.

Najinteresantniji i najkompletniji film do sada viđen je DOLLHOUSE irske rediteljke Kirsten Sheridan, ovdašnjoj publici poznatoj po filmu Disco Pigs, o grupi mladih, bezperspektivnih buntovnika koji jednu raskalašnu noć provode u otmenoj kući na Sandycowe obali kraj Dublina. Iznenađujuće kvalitetna i upečatljiva gluma, dinamnična priča i neočekivani obrti, uspešno povezuju nekoliko aktuelnih i otvorenih društvenih pitanja - narkomanija, suviše brižno roditeljstvo, alkoholizam, sklonost kriminalu, a opet nikad napuštenu humanost i želju za pronalaskom ispravnog životnog puta.

U specijalnom programu Festivala prikazan je i OKTOBER Sergeja M. Eisensteina iz 1928. godine, toliko buran i jasan, da ostaje aktuelan, ali i pojačan muzikom simfonijskog orkestra, pod dirigentskom palicom Franka Strobela, koji se nalazi ispred platna Friedrichstadt-Palasta, te tako vraća publiku u slavno doba nemog filma, kada je autor imao pred sobom izazove profesije i vremena koje je trebalo tumačiti.