Territories and resources je new media deo festivala Cinema City koji se sastoji od izložbe, konferencije i projekcija. Ovogodišnja tema Territories and resources istražuje fenomene društvenih mreža, multiplejer onlajn igara, virtuelnih svetova i tzv. Web 2.0 u konteksu novih digitalnih i mrežnih teritorija. Nove društvene tehnologije stvaraju nove teritorije u kojima se preslikava savremena društvenost, ekonomija, politika i kultura koje su duboko inkorporirane u logiku infokapitalizma. U kontekstu novih teritorija pojavljuju se i specifični novi resursi - korisnici, prema kojima se oblikuju nove tehnologije. Nove teritorije regulisane su društvenim i ekonomskim zakonitostima koje je neophodno kritički analizirati i preispitati.
--------------
Izložba Territories and resources
14.06 – 21.06.2008.
Izložba Territories and resources će preko savremene umetničke produkcije predstaviti neke od mogućih pogleda na razvoj elektronskih društvenih mreža i virtuelnih svetova. Izložba ističe kritički aspekt umetničke produkcije i umetničke intervencije u prostorima digitalnih mreža.
Umetnici/e
Trg Slobode – dva spojena kontejnera
Alessandro Ludovico – Italija, Paolo Cirio – Italija, Ubermorgen - Austrija
- “GWEI - Google Will Eat Itself
- “Amazon Noir - The Big Book Crime”
Bureau D’etudes – Francuska
- "Mapping the Laboratory Planet"
Njegoševa
Serious Games Interactive – Danska
- “Global conflicts: Palestine”
Croquet consortium - SAD
-“Project Croquet”
Plato ispred Muzej savremene umetnosti Vojvodine 1. kontejner
Slobodnakultura.org - Srbija
- “Freedom Toaster”
Platoniq – Španija - “Bank of Common Knowledge”
Plato ispred Muzej savremene umetnosti Vojvodine 2. kontejner
Linda Hilfling – Danska
- “Participation 0.0”
Second Life Liberation Army - SAD
Raskrsnica Bulevara Mihajla Pupina i Ignjata Pavlasa
Electroboutique – Radovi
- „Commercial protest“
- „Digiluck“
- „MediaMirror“
Sama postavka izložbe prateći kontekst teritorija i resursa biće realizovana unutar kargo kontejnera koji će biti raspoređeni na Trgu Slobode, Njegoševoj, Bulevaru Mihajla Pupina (na uglu sa ulicom Ignjata Pavlasa) i ispred Muzeja savremene umetnosti Vojvodine u Dunavskoj ulici.
-------------
Međunarodna konferencija Territories and resources
15.06 – 16.06.2008.
Pozorište Mladih, Ignjata Pavlasa 4, Novi Sad
Kao deo govornog dela festivala Cinema City realizovaće se međunarodna konferencija Territories and resources u kojoj učestvuju umetnici/e, teoretičari/ke, istraživač/ice i naučnici/e koji se bave fenomenima društvenih onlajn mreža i virtuelnih svetova. Cilj konferencije je uspostavljanje platforme za snažnije društveno i kritičko utemeljenje u ovom polju.
Nedelja, 15.06.
14:00 – 18:00 časova
Virtuelni svetovi i društvene mreže kao nove teritorije
Masivne multiplejer onlajn igre (massive multiplayer online games), 3D virtualni svetovi, social networks, Web 2.0, postaju deo masovne potrošnje i socijalizacije. Da li su to novi prostori za socijalizaciju i društvenu kritiku? Na koji način ova socijalizacija može funkcionisati kao ekonomska eksploatacija? Koji su modeli kulturne i umetničke produkcije u elektronskim društvenim mrežama i virtuelnim svetovima?
14:00 – 14:30
Alessandro Ludovico, Italija
14:30 – 15:00
Vladan Joler, Srbija
15:00 – 16:30
Pauza
16:30 – 17:00
Paolo Cirio, Italija
17:00 – 17:30
Kristian Lukić, Srbija
17:30 – 18:00
Diskusija
18:00
Projekcija filma “Steal This Film”
Ponedeljak 16.06.
11:00 – 14:00 časova
Budućnost distribucije sadržaja / dokumentacija, arhiviranje, taging, metadata
Sa širenjem broadbanda nalazimo se u situaciji sve manjeg problema pristupa informacijama, a sve većeg problema selektovanja i sistema distribucija informacija. Koje politike arhiviranja i distribucije znanja danas postoje na globalnoj mreži? Kako efikasno rešiti problem relevatnosti i značenja informacija?
11:00 – 11:30
Armin Medosch, Austrija
11:30 – 12:00
Vladimir Jerić, Srbija
12:00 – 12:30
Pauza
12:30 – 13:00
Marcell Mars, Hrvatska
13:00 – 13:30
Roman Minaev, Rusija
13:30 – 14:00
Diskusija
14:00
Projekcija filma “Good copy bad copy”
Program se ostvaruje u saradnji sa Muzejem savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu, Institutom za fleksibilne kulture i tehnologije – Napon iz Novog Sada i umetničkom asocijacijom Inbox iz Novog Sada.